چه رفتارهایی ممکن است برای کودک پر خطر باشد؟

هنگامی که یک نوزاد در آغوش مادر خود می باشد، لحظه ای بسیار دل انگیز است، هیچ شکی وجود ندارد که مادر با احساسات زیبایی سرازیر شده رفتار میکند، اما گاهب ممکن بوده مادر نیز عصبی باشد، به ویژه  اگر نخستین بچه باشد.

رفتار با نوزاد

عکس سیسمونی نوزاد

رفتارهایی که کاملا برای نوزادان پرخطر است.

1. تنها گذاشتن نوزاد

نوزاد خود را به تنهایی در رختخواب، گهواره،اتاق واتاق تعویض لباس کودک یا درهر جای دیگری تنها نزارید، در هیچ زمانی نباید یک نوزاد بدون مراقب  باشد. گریه یک نوع ارتباط میان کودک و شما است،و دلیل آن این است که او نیاز به چیزی داشته ، نیازی مثل خوراک یا تعویض پوشک، چیزی ممکن است اذیتش کرده، یا نوزاد فقط میخواهد با مادرش باشد. برخی افراد می گویند کودک باید یاد بگیرد که چگونه مستقل شود ،برای یادگیری وقت است  که چگونه در زندگی مستقل شوند پس این باور برای نوزاد صدق نمی کند.

مانند تمام پستانداران، یک نوزاد وابستگی به مادرش دارد و توجه او رامیخواهد،بعد از نه ماه بودن در رحم مادر، جایی که چیزی جز صدای مادران وجود نداشته، نوزادان گریه می کردند تا کنار مادر خود باشند.

2. شیردهی تنظیم شده

حتی اگر دوره سختی  باشد، اگر تصمیم گرفتید به کودک خود شیر بدهید، هیچ چیزی را نمیتوانید با وقتیکه کودک هنگام نوشیدن شیر به شما نگاه کرده مقایسه کنید. تغذیه با شیر مادر نباید دارای برنامه ریزی باشد، بلکه باید بر اساس تقاضای میل  کودک بوده،نوزادان معمولا هر 3 ساعت غذا بخورند یک نوزاد فقط در هنگام گرسنگی یا تشنگی نیاز به شیر مادرش پیدا میکند علاوه بر این، آن نیز تنها راه اتصال، برای پیدا کردن حس راحتی و گرفتن احساس عاشقانه مادران میدانند.

3.تکان دادن زیاد و شدید نوزادان :

بعد از یک شب سخت که در آن شب  کودکتان گریه کرده و هیچ کس نمی داند چه کاری انجام دهد یا چه مشکلی پیش اومده احتمال دارد او را به علت و از دست دادن کنترل اعصاب خود تکان نسبتا شدیدی دهید. برخی پدر و مادرها که می گویند که تا کنون وسوسه نشده اند نوزاد خود را تکان دهند تا گریه اش را متوقف کند، حتما دروغ گفتند ولی آیا این تکان دادن کار صحیحی می باشد؟ تکان دادن شدید به شما کمک کرده تا کودکتان آرام شود، امااحتمالا فقط باعث ترس کودک و گریه بیشتر کودک خواهد شد همچنین، ممکن است شما به بدن ظریف او آسیب بزنید ؛ هر چند سخت بوده اما در این شرایط آرزوهای عاشقانه و حس آرامش را برای او آرزو کرده و در آغوش خود به آرامی او را را نگه دارید.

4.بغل نکردن:

دستان  یک مادر محل آرامش و استراحت  نوزادان می باشد، اگر کودک به طور منظم در آغوش مادران آرام نشده باشد آرام شدنش سخت تر و طولانی تر  مدت تر خواهد شد  و زندگی را سخت تر میکند.نوزادان به تنهایی نمی توانند از خود دفاع کنند آنها نیاز به لمس مادر داشته تا جایی که ممکن است. آنها نیاز به مراقبت کردن، حفاظت و دادن چیزهایی است که نیاز به آنها دارند، محدود کردن تماس با نوزاد از ابتدا گیرنده های هورمونی را برای شادی ضعیف می کند.

5.تنبیه 

تنبیه ، یک یادگیری که به کودک یاد میدهد که شخصی که از او مراقبت کرده را نزد کودک بی اعتبار و بی ارزش کند علاوه بر این، نوزادان یاد گرفته تا نیازهای خود را درون خود نگه دارد و بروز ندهد، انگیزه خود را کاملا از دست می دهند ، اعتماد به نفسکاهش می یابد، و در آخر درد و استرس را به عنوان یک عامل درونی قبول میکند.

نوجه کنید:

هنگامی که اکثر افراد دوست داشتنی می توانند احساسات منفی خود را کنترل کنند، در آینده آنها  افرادی با محبت، سئولیت پذیر و خوب خواهند بود.