نوزادی که تازه متولد شده، تنها می تواند فواصل نزدیک را خوب شناسایی کند و تجربه بینایی وی به اطرافش محدود شده. فاصله چشم به چشم مادر و نوزاد حدود 8 الی 14 اینچ برای دید نوزاد مناسب می باشد. بخاطر همین دید، نوزاد به سختی قادر است اشیای در حال حرکت از دور را شناسایی کند، اما در یک ماهه اول زندگی خود نوزاد بطور کامل شما را تماشا میکند و صورت شما را بررسی کرده  و بخوبی مادر خود را می شناسد. برای بهتر شدن رابطه و اتصال مادر و نوزاد، بهتر می باشد در حین نگاه چهره به چهره با حداکثر 25 سانتی متر، با نوزاد خود صحبت و رفتار کنید. نوزادان از همان زمان بدو  تولد رنگ ها را شناسایی میکنند، هرچند اشیا و لباس های راه راهی سیاه و سفید یا نوارهای قرمز درخشان را ترجیح دهید.


بررسی رشد و تکامل نوزاد در دو ماهگی

نوزاد دو ماهه از یک عروسک زیبا به یک انسان واقعی مبدل می شود. می تواند به شما لبخند بزند و یا با شما بخندد، صداهای هدفمند و معنادار در می آورد تا توجه شما را بخود جلب کند. حتی این احساس به شما دست می دهد  که او صدا و صورت شما را بخاطر سپرده و می تواند صدای افراد مهم زندگی اش را بشناسد. از این هنگام خاص با خواندن آهنگ های ساده و مکالمه با نوزاد در مورد مسائل روزمره لذت ببرید. تجربه این ورودی های صوتی و تصویر مهم درک و دریافت زبان و یادگیری زبان مادری در طی چند ماه آینده را برنامه ریزی کرد.

نوزاد در دو ماهگی

 


نوزاد سه ماهه می تواند دستان خود را به سمت جلوی صورتش بگیرد. این کار مزیت فراوانی دارد: می تواند انگشت شست، کل انگشتان یا مشت خود را به دهانش رسانده و به عنوان یک کار آرامش بخش، میک بزند . به علاوه، نوزاد می تواند با دستان خود ارتباط برقرار کند  و محیط اطراف خود را لمس کرده  که باعث هیجان بیشتر نوزاد می شود. در طی این دوره برای نوزاد بسیار مهم می باشد که وقتی  به صورت دمرو بخوابد. این وضعیت قرارگیری موجب پیشبرد و تقویت  عضلات کمر و گردن می گردد. در نوزادانی که بخاطر خوابیدن به پشت دچار تختی پشت سر میشوند، قرار دادن به روی شکم موجب کم شدن  این مسئله زیبایی می شود. بنابراین در ماه سوم زندگی، نوزاد باید چند ساعتی بر روی شکم بخوابد.


رشد و تکامل نوزاد در چهار ماهگی

یک نوزاد چهار  ماهه معمولا بچه ای خندان و شاد می باشد. قادر به شناسایی افراد و پیش بینی وقایع و ابراز احساسات میشود  و اشتیاق زیادی به شروع صحبت کردن پیدا میکند. در چهار  ماهگی نوزاد با درآوردن شکلک والدین خود را  می خنداند. عکس آن هم مصداق پیدا میکند. بچه ها در این سن بازی های جدی تر را دوست دارند مانند ضربه زدن به پهلوی شما یا آنها را بالا و در هوا نگهداری کنید. بخاطر ضعیفی عضلات گردن  این کار توصیه نمی شود که بچه را به هوا پرتاب کنید. نیز  احتمال ضربه شلاقی و آسیب مغزی در پرتاب بچه به هوا در این سن وجود دارد. برای این کار بهتر است با حمایت هر دو دست بچه را به آرامی به هوا بلند کنید.

 


 

رشد و تکامل بچه در پنج ماهگی

توانایی بینایی یک بچه 5 ماهه بطور زیادی بالغ میشود. نوزاد میتواند به دنبال کردن اشیای در حال حرکت در فاصله نزدیک و دور بپردازد. نسبت به اشیای دارای رنگ درخشان یا رنگ های معکوس اشتیاق و هیجان از خود نشان دهد. همچنین مهارت های زبانی او  به طور چشمگیری زیاد میشود . توانایی ادای کلمات تکراری مثل بابا، دادا برای پدر و مادر شادی و پاداش تعامل و بازی کردن را می دهد.  پنج ماهگی نوزاد سنی می باشد  که درآوردن صداهای بلند و جیغ زدن را تمرین میکند آواز خواندن، خواندن کتاب و اشاره به اشیا و اشکال داخل کتاب و محیط اطراف به آنها در یاد گرفتن  زبان  یاری میکند.