بعد از دو ماهگی، رشد را ماه به ماه دنبال می شود به این دلیل که تغییرات رشدی در نوزاد مثل هفته های اول بعد از تولدش پرتعداد نمی باشد و وضعیت او را به صورت ماه به ماه بررسی خواهد شد.

اطلاع و آگاهی داشتن  کافی از رشد نوزاد او در هر یک از ماه های تولد باعث شده تا کمک زیادی به رشد ذهنی، جسمی، حرکتی و اجتماعی او برنامه ریزی شود؛در این مقاله گروه آرام ارت ( این سری مطالب را با دقت مطالعه کنید.

نوزاد 3 ماهه

همه چیز درباره نوزاد 3 ماهه

رشد نوزاد در ماه سوم

رشد نوزاد سه ماهه از لحاظ مهارت های دستی :نوزادان بیشتر دست هایش را باز نگه می دارند،در این ماه اگر جغجغه در دستش بگذارید آن را می گیرد و حتی چند دقیقه نگه می دارند.

حال با توجه به این علاقمندی چگونه به تقویت مهارت کودک کمک کنیم

– یکی از ابتدایی ترین کارها که اغلب والدین  انجام می دهند،دادن جغجغه به دست کودک است .

– ابزاری مناسب و بی خطر در اختیارش کودک بگذارید که بتواند به آن نگاه کند؛ یکی از روش های موثر این می باشد که اسباب بازی های گوناگون یا فرفره های رنگی را بالای تختش آویزان کرده، یا در میان تخت یا کالسکه اش فراردهید تا به آن ها دست بزند و همین دست زدن ها میتواند برای افزایش توانایی حرکتی کودک باشد .

– به کودک این شانس را داده که احساس های گوناگونی را تجربه کند و با بهره گیری از حس لامسه دستانش متوجه فرق ها شود .

 

 جابجایی حرکتی

نوزاد در حالت دمر، سر خود را دائما بالا نگه داشته و اگر کودک را به حالت نشسته یا تکیه داده قرار دهید، کمتر سرش می افتد.

-برای تشویق کودک به راه رفتن دست خود را دراز کند، زمانی که که به رو خوابیده ، چیزهای نرم و بی خطر را در مقابل او گذاشته ؛ این روش میتواند برای آنکه نوزاد شما بیاموزد چطور وزن خود را روی یک دست بیاندازد و دست دیگر خود را دراز کند.

 

تمرین  برای تقویت عضلات و توانایی نوزاد :

درحالیکه نوزادبه پشت خوابیده با کشیدن آرام او به حالت نشسته درآورید به طوریکه با او بازی کردید ؛ در همین حالت که او را از حالت خوابیده به حالت نشسته می می آورید به چشمانش نگاه کرده و شکلک در بیارید.

رشد ذهنی

حتما دقت کردید که کودک مدتی است به دستان خود نگاه می کند و آنها را تکان داده و این به این علت بوده،که کودک شما شروع به درک بدن خود میکند و هنگامی با او صحبت می کنید با واکنش های متفاوتی مثل تکان دادن سر، لبخندو کار های دیگر خوشحالی خود را بروز می دهد و بدن خود را نیز با هیجان به حرکت در می آورد.

 

برای رشد ذهنی کودک چکار کنیم؟

– واکنشی های درست به تمام رفتار های کودک داشته باشیم.

– شعر های کودکانه را با ادا و اطوار برای کودک سروده شود به طوریکه حرکات شما توجه کامل او را به خود جلب کرده باشد.

– اسباب بازی های کوچک و محکمی با وزن ها و جنس های متنوع به کودک داده که بتواند آن ها را بگیرد و دستکاری و لمس کند.

-به  تمام رفتار های کودک توجه کنید، اعم از حرکات، ژست ها و ابراز احساساتی که شاید برای جلب توجه شما باشد، با حرکاتی اغراق آمیز که نشان دهنده خوشحالی تاناست،به کودک پاسخ دهید.

 

رشد اجتماعی

ممکن است که کودک شما سرش را به طرف صدای شما و یا هر صدایی که نظرش را جلب کرده بچرخاند ، او هنگامی که شما صدایش میکنید به سمت شما چرخیده و لبخند می زند.

– در صورتی که شما با دقت،گرمی و محبت، در آغوش گرفتن، آرامش بخشیدن و صدا های آرامبخش به کودک واکنش دهید، کودک یاد گرفته که مهربان بودن پاداش دارد. اگر دقت کرده باشید هنگامی که به کودک لبخند بزنید، او هم در پاسخ و به عنوان سلام، لبخند می زند.

– زمان غذا دادن با کودک تماس چشمی برقرار کرده تا علاوه بر احساس خوشایند شیر خوردن، کودک ارتباط اجتماعی را نیز تجربه کند.

لباس سیسمونی نوزاد